Stěžejním tématem dnešního článku budou DIP a SMD přepínače, jež vyrábí firma TIANGXI Components. Tyto mechanické přepínače jsou alternativou propojovacích bloků, které jsou více známé pod pojmem „jumpery“. Jejich hlavní výhodou je, že není třeba někde poblíž skladovat propojky, takže v případě nutnosti je nemusíme hledat, ale stačí pouze jednoduše přepnout prstem. Když se podíváme na historický vývoj těchto přepínačů, tak se můžeme dozvědět, že jejich první verze byla patentována Pierrem P. Schwabem, došlo k tomu v roce 1970. Jednou ze zajímavostí je také to, že tyto přepínače byly masivně používány výrobcem ATARI, který je využil při tvorbě své první generace videoher.
Existuje mnoho druhů těchto přepínačů, například:
Co se týká mechanických a elektrických vlastností těchto přepínačů, měli bychom rozlišovat dvě základní dělení - pro povrchovou montáž (SMD/SMT) nebo vývodové (THT/DIP), které je stejné jako u integrovaných obvodů.
DIP přepínače jsou běžně dostupné v počtech pinů 1-12, kdy běžná rozteč mezi jednotlivými piny je 2,54mm. U většiny přepínačů se udávají 2 typy životností - mechanická a elektrická. U první z nich výrobce uvádí minimální počet mechanických cyklů na 2000, kdežto elektrická má nejnižší počet cyklů 1000 pod maximálním proudem 25mA/24VDC. Přítlačná síla je 800g/MAX. Plast, ve kterém je všechno uchyceno a který zároveň vytváří obal přepínače, splňuje normu hořlavosti UL94V-0. Samotné piny jsou vyrobeny ze slitiny mědi, která je pozlacena, což napomáhá maximální eliminaci přechodových odporů.
Hlavní použití je ve spotřební elektronice, kde lze jednoduše nastavit funkčnost obvodu bez potřeby přívodu elektrické energie, kontrola nastavení obvodu je vizuální. Další uplatnění je u dálkových ovladačů, kdy se přepínačem nastavuje rozdílná frekvence nebo adresa tak, aby se vysílač s přijímačem dobře spárovali a vzájemně se neovlivňovali.
MINYX servis s.r.o.
U Dálnice 1289/1,
693 01 Hustopeče
MINYX Electronics SK s.r.o.
Skalité 123,
023 14 Skalité
IČ: 54 230 021
DIČ: 2121616563
IČ DPH: SK2121616563