Jsou aplikace, které si vyžadují komunikační schopnost. Tím nemyslíme přes sériovou linku, ale klasicky hlasem. I v dnešní době je všichni využíváme denně na svých telefonech, tabletech a noteboocích. V tuto dobu možná ještě více než kdy dřív. Komunikovat přes elektrické zařízení je totiž v posledních pár měsících bezpečnější, než se shledat tváří v tvář. Stále je spousta firem, které do svých zařízení implementují různé mikrofony a reproduktory. Existuje mnoho aplikací od domovních interkomů, přes různé zvonky, bzučáky, sirény, hračky, komunikační zařízení, odposlouchávání atd.
V tomto článku vám chceme přiblížit naše možnosti v akustice a zvuku. Výrobce TIANGXI má přes 21 let zkušeností s výrobou reproduktorů, bzučáků a mikrofonů. Každý, kdo kdy kupoval reproduktor, tak od něj chtěl co nejlepší a nejčistější zvuk. Je třeba podotknout, co všechno lidské ucho slyší a je schopno rozlišit. Pohybujeme se v rozmezí zhruba 20Hz – 20kHz a čím je člověk starší, tím se nám šířka pásma z obou stran zkracuje.
Na obrázku je vidět, jak lidské střední ucho vyhodnocuje frekvence. A tím přecházíme k tomu, jak dále rozlišujeme frekvence na výšky – středy – basy. Podle toho lze také vybírat reproduktory, dle jejich použití. Dalším rozdělením zvuku, které je mimo spektrum, které slyší lidské ucho, je takzvaný infrazvuk a ultrazvuk. Infrazvuk je všechno pod frekvenci 20Hz. Pro zajímavost dokáží tyto zvuky slyšet například sloni, fretky nebo velryby. A pak ultrazvuk, který je všechno nad 20kHz. Opět pro zajímavost – dokáží jej slyšet psi, kočky, koně, delfíni. Rekordmani jsou zavíječ voskový (můra), který vnímá až 300kHz a netopýr cca 220kHz.
Abychom se vrátili zpět k reproduktorům. Existuje několik různých typů, od elektromagnetických bzučáků, piezokeramických bzučáků po reproduktory miniaturní, širokopásmové, výškové, středové a basové. Při výběru je třeba rozlišit právě použití, primárně dle frekvence, výkonu, impedance a citlivosti.
Frekvence udává rozmezí, kolik dB dokáže daný reproduktor vydávat (je třeba počítat s tolerancí cca 6-10 dB).
Impedance označuje, kolik elektřiny musí reproduktorem projít, aby podal maximální výkon. Čím je tato hodnota nižší, tím lépe elektřina skrze reproduktor proudí.
Výkon měří se dle standartu RMS, který udává, jaký výkon může být do reproduktoru přiveden, aniž by se poškodil při delším použití. Pokud se udává takzvaný RMS výkon, jedná se zhruba o polovinu maximálního výkonu daného zařízení.
Citlivost udává, jak hlasitě dokáže reproduktor hrát na 1W výkonu.
Dalšími parametry jsou materiály, ze kterých se reproduktory vyrábí. Většinou se jedná o nějaký kovový nebo plastový rámeček, magnet feritový, neodymový nebo AlNiCo, papírová, plastová, mylarová membrána.
Výrobce má ve svém portfoliu pár základních typů, ale jeho záběr je především na přizpůsobení se zákaznickým potřebám. Proto pokud vybíráte nějaký reproduktor, bzučák nebo mikrofon, pošlete nám prosím parametry, jaké potřebujete. Buď se podaří vybrat našeho portfolia nebo se některé typy mohou lehce modifikovat a upravit přesně dle vašich potřeb. V tomto případě prosím kontaktujte svého obchodníka.
Z naší skladové nabídky vybíráme pro inspiraci:
Bzučák – TX2400S1210-5V - katalogový list
Mikrofon – TX58S9767-2V - katalogový list
Reproduktory:
TX05S5075-50R – katalogový list
TX10S5075-8R – katalogový list
MINYX servis s.r.o.
U Dálnice 1289/1,
693 01 Hustopeče
MINYX Electronics SK s.r.o.
Skalité 123,
023 14 Skalité
IČ: 54 230 021
DIČ: 2121616563
IČ DPH: SK2121616563